Mastelis. Kaip jį suprasti žėmelapyje?

Norite išmokti keliauti ne tik su telefonu rankose, tačiau ir su žemėlapiu? Tokiu atveju Jums pirmiausia reikia „susipažinti“ su masteliu. Tai yra vienas svarbiausių geografijos terminų, kuris nurodo – koks yra žemėlapyje matomo paviršiaus sumažinimo laipsnis. Mastelis dažniausiai yra žymimas raide „M“, tad nepriklausomai nuo to – kokio tipo jis bus – surasti nebus sudėtinga.

Skaitmeninis mastelis

Skaitmeninis geografijos mastelis (jis gali būti vadinamas ir vardiniu arba net žodiniu masteliu) dažniausiai pateikiamais trupmenos pavidalu. Skaitiklyje yra žymimas atkarpos ilgis (kuris yra išmatuotas žemėlapyje), o vardiklyje yra nurodomas tikrasis ilgis (kuris yra išmatuotas tais pačiai vienetais, tačiau jau konkrečioje vietovėje).

Priklausomai nuo masteliu dydžio, jis gali būti:

  1. Smulkus – mastelio 1 cm realybėje dažniausiai reiškia ne daugiau nei 10 km (gali būti ir metrai).
  2. Vidutinis – mastelio 1 cm realybėje dažniausiai reiškia nuo 2 km iki 10 km.
  3. Stambus – mastelio 1 cm realybėje dažniausiai reiškia daugiau nei 10 km.

Pavyzdžiui, žemėlapiuose labai dažnai minimas mastelis yra M = 1:1 000 000. Jis nurodo, kad 1 cm atitinka 1 000 000 cm (tai yra 10 000 metrų arba 10 km). Toks pavyzdys nurodo, kad visi objektai, kurie yra žemėlapyje, vienas nuo kito yra nutolę per vieną milijoną kartų. Jeigu norite iš žemėlapio „nuskaityti“ realius atstumus tarp objektų – tereikia išmatuoti atstumus tarp jų ir padauginti iš skaitmeninio mastelio vardiklio, kuris yra nurodytas.

Linijinis mastelis

Žemėlapio pažinimas taip pat skatina plačiau susipažinti ir su linijiniu masteliu. Tai yra tiesė, kuri padalinta į kelias lygas atkarpas. Kiekviena atkarpų yra proporcinga tam tikrai vietovei taikomiems konkretiems atstumų matavimo vienetams (tai dažniausiai yra kilometrai). Linijinis mastelis gali padėti ne tik matuoklės, tačiau net ir siūlo pagalba nustatyti – koks yra objektas tarp tam tikrų žemėlapio taškų. Ir svarbiausia, kad tai galima padaryti be jokio sudėtingo skaičiavimo. Tenka pastebėti, kad kartais žemėlapiuose yra tiesiog žodžiu nurodoma – koks mastelis yra taikomas. Pavyzdžiui, „1 cm žemėlapyje atitinka 10 km tam tikroje vietovėje“. Viskas aišku ir konkretu, tad neturėtų kelti daugiau klausimų. Dažniausiai tokie užrašai yra naudojami žemėlapiuose, kuriuose vaizduojamas nedidelis regionas.

Praktinė užduotis

Mastelio nustatymo žinios padeda kur kas paprasčiau „susigaudyti“ žemėlapiuose ir apskaičiuoti atstumus, kurie yra nuo vieno objekto iki kito. Tiksliai žinodami, koks yra mastelis – apskaičiuoti maršrutus realybėje – bus labai paprasta. Pirmiausia reikia liniuote pamatuoti – koks yra atstumas nuo vieno objekto iki kito. Žinote skaičių? Tai dar ne viskas. Dabar remiantis masteliu – reikia apskaičiuoti – koks yra realus ilgis. Jeigu mastelis, kuris yra nurodytas žemėlapyje atrodo taip – M 1: 20 000000 – jį pirmiausia galima paversti fizine išraiška, tai yra – 1 cm lygus 200 km. Tuomet, jeigu reikia lyginti kelis objektus – išmatuojamas kiekvienos ilgis liniuote ir palyginus – kuris yra ilgesnis – matoma, kiek kilometrų. Kaip? Nes 1 cm – 200 km. Tereikia dauginti gautą žemėlapio atstumą iš 200 km ir atimti skirtumą, kuris yra tarp kelių objektų.

Nors viskas gali atrodyti gana sudėtinga, tačiau dažniausiai pakanka kelis kartus išmatuoti, apskaičiuoti ir jau po tų kelių kartų būsite tikras mastelio asas. Svarbiausia, kad tai yra žinios, kurios pasiteisina ne tik geografijos pamokoje, tačiau ir gyvenime.

Straipsnis parengtas kelioniupatarimai.lt portalo

Jums gali patikti